Akıllı Telefonlarımız Depresyona Girdiğimizde Bizi Uyarabilir Mi?

Teknoloji zaman zaman bunalmış olmak için insanları yönlendirir. Bunu farklı şekillerde deneyimler verilebilir, ancak sıklıkla yapılmamakta. Öte yandan, durum çok ciddi. Bu bölümdeki yapılan araştırmalar, teknolojinin bizleri sürükleme işlemini sağladığı krizin teknolojiyle olumlu hale geleceği üzerine kuramların geliştirilmesine/oluşturulmasına yol açmaktadır. Akıllı telefonlarımız bizi bu durumdan kurtaracak ilk şey olabilir.

Akıllı Telefon Öncesi Ve Sonrası

Depresyonda olup olmadığımızı anlamak için sıklıkla bir uzmanla görüşürüz. Bu profesyoneller bizi doldurmak için çeşitli anketler sunar ve verdiğimiz cevapları değerlendirerek çözümler sunabiliriz. Ancak zaten depresyondaki bir kişi anketi doldurabileceği kadar sıkıcı ve ezici olabilir mi? Akıllı telefonlara bırakmak bir çözüm.

Akıllı telefonlar, İnternet alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğimizi, hangi siteleri incelediğimizi, müziğimizi nasıl dinlediğimizi, tüm mobil sosyal ve bireysel hareketlerimizi ve depresyonda olup olmadığımızı kısaca değerlendiriyor. ABD’deki Illinois’teki Northwestern Üniversitesi’ndeki bilim adamları, bunu yapabilen Mor Robot adlı bir cihaz geliştirdiler. Bu cihaz cep telefonlarından yukarıda belirtilen verileri değerlendirebilir ve %87 başarı oranıyla depresyon düzeyini açıkça tanımlayabilir.

Depresyona Karşı Teşhis Uygulamaları

Purple Robot, akıllı telefonlarla depresyona karşı çalışabilen tek araştırma değildir. Ayrıca depresif davranışlarımızı ölçebilen uygulamalar üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca uygulamalarına benzeyen uygulamalar üzerinde çalışıyoruz ancak davranış davranışlarını tamamıyla takip ediyoruz.

Bu uygulamalar mesajlarda kullandığınız kelimeleri filtrelemek ve değerlendirirken, telefon konuşmalarınızın ton tonunu ölçmekte ve sinir belirlemeye çalışmaktadırlar. Depresyon sırasında ortaya çıkabilecek fiziksel değişiklikleri takip etmeye çalışıyorlar. Bunlar, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, aşırı kilo alımı veya kaybı ve uyku bozuklukları gibi anahtar belirtileri değerlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Anti Depresan Yerine Cep Telefonu

Psikiyatrlara göre, bu çalışmalar henüz emekleme aşamasındadır, ancak yol yanlış değildir. Yakın gelecekte, tüm akıllı telefon kullanıcılarının cep telefonlarında bir psikolog veya psikiyatrist olması muhtemel değildir. Ancak, bu yöntem ve uygulamaların önce gerekli kurum ve bakanlıkların onaylanması gerekecektir. Öte yandan, karşı tarafta bir cep telefonu “bugün ne kadar kötüyüm” diye soruyu soran, biraz paranoyak gibi yaratmaya benziyor. Sizce daha fazla alabileceğimizi düşünüyor musunuz? Bir akıllı telefon seçerken dikkatli olmanız gereken bazı kurallar vardır. Aslında, eğer başlangıçta bu özelliklere dikkat etmezseniz, uzun vadede bazı sıkıntılar ortaya çıkıyor. Telefonunuzu sevmiyorsunuz ve mümkün olan en kısa zamanda değiştirmek istiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir