Elektrikli Otomobil Nasıl Çalışır?

Elektrikli otomobiller her zaman haberde görünen şeylerdir. Bu araçlara sürekli ilgi gösterilmesi için çeşitli nedenler bulunmaktadır:

 • Elektrikli otomobil benzinli arabalara göre daha az kirlilik yaratır, bu yüzden benzinli araçlara (özellikle şehirlerde) çevre dostu bir alternatiftir.
 • Hibrid otomobiller hakkındaki haberler genellikle elektrikli otomobiller hakkında da konuşur.
 • Yakıt hücreleri tarafından desteklenen araçlar elektrikli araba ve yakıt hücreleri şu anda haberde çok ilgi görüyor.

Elektrikli bir araba, bir benzinli motor yerine bir elektrik motoruyla çalışan bir arabadır .

Dışardan, muhtemelen bir arabanın elektrikli olduğunu bilmiyorsunuzdur. Çoğu durumda, elektrikli otomobiller benzinli bir otomobil dönüştürülerek üretilir ve bu durumda anlatılması olanaksızdır. Elektrikli bir otomobil kullandığınızda, genelde gerçek doğasına ipucu veren tek şey neredeyse sessiz olduğu gerçeğidir .

Davlumbazın altında, benzinli ve elektrikli arabalar arasında çok farklılıklar var:

 • Benzinli motor yerine bir elektrik motoru gelir .
 • Elektrik motoru gücü kontrolörden alır .
 • Kontrol cihazı gücü bir dizi şarj edilebilir pil arasından alınır .

Yakıt hatları, egzoz boruları, soğutma hortumları ve emme manifolduyla benzinli bir motor sıhhi tesisat projesine benzemektedir. Elektrikli bir araba kesinlikle bir kablo projesidir.

Elektrikli otomobillerin genel olarak nasıl işlediğine dair bir fikir edinmek için, birlikte gelip gelmediğini görmek için tipik bir elektrikli arabaya bakarak başlayalım.

Elektrikli araba bu tartışma için kullanacağı burada gösterilmektedir.

Bu elektrikli araç, normal, benzin gücüyle çalışan 1994 Geo Prism olarak hayatına başladı. Elektrikli bir arabaya dönüştüren değişiklikler:

 • Benzinli motor, susturucu , katalitik konvertör , egzoz borusu ve gaz deposu ile birlikte tümüyle çıkarıldı.
 • Kavrama düzeneği uzaklaştırılmıştır. Mevcut manuel şanzıman yerine bırakıldı ve ikinci viteste sabitlendi.
 • Şanzımana yeni bir AC elektrik motoru bir adaptör plakası ile vidalanmıştı.
 • AC motoru kontrol etmek için bir elektrik kumandası eklendi.
50 kW'lık kontrolör 300 volt DC'yi alır ve 240 volt AC, üç faz üretir. "US Electricar" yazan kutu; Denetleyici.
50 kW’lık kontrolör 300 volt DC’yi alır ve 240 volt AC, üç faz üretir . “US Electricar” yazan kutu denetleyicidir.
 • Aracın tabanına bir pil yuvası takılmıştır.
 • Elli 12 voltluk kurşun-asit piller, pil tepsisine yerleştirildi (25 setten iki set DC 300 volt yapmak için).
 • Motorlarından güç elde etmek için kullanılan güç şeylerine elektrikli motorlar eklendi: su pompası, hidrolik direksiyonpompası, klima.
 • Elektrikli frenler için bir vakum pompası eklendi (araçta motor vardığında motor vakum kullanıldı).
Vakum pompası merkezden ayrılmıştır.
Vakum pompası merkezden ayrılmıştır.
 • Manüel şanzımanın değiştiricisi, ileri ve geri hareketini kontrol etmek için bir otomatik şanzıman değiştiricisi gibi kıstırılmış bir anahtar ile değiştirildi.
İleri ve geri seçmek için bir otomatik şanzıman değiştiricisi kullanılır. Kontrolöre bir sinyal gönderen küçük bir anahtar içerir.
İleri ve geri seçmek için bir otomatik şanzıman değiştiricisi kullanılır . Kontrolöre bir sinyal gönderen küçük bir anahtar içerir.
 • Isı sağlamak için küçük bir elektrikli su ısıtıcısı eklenmiştir.
Su ısıtıcı
Su ısıtıcı
 • Pillerin şarjı için bir şarj cihazı eklenmiştir . Bu özel araba aslında iki şarj sistemine sahiptir – biri normal 120 voltluk veya 240 voltluk duvar prizinden, diğeri magna yükü endüktif şarj yuvasından.
120/240 voltluk şarj sistemi
120/240 voltluk şarj sistemi
Magna-Charge indüktif kürek şarj sistemi
Magna-Charge indüktif kürek şarj sistemi
 • Gaz ölçer bir voltmetre ile değiştirildi.
"Gaz göstergesi" Bir elektrikli otomobilin içinde basit bir voltmetre veya pil takımından ampul akışını izleyen daha sofistike bir bilgisayar bulunur.
Elektrikli bir otomobilin “gaz göstergesi”, basit bir voltmetre veya pil takımından ampul akışını izleyen daha sofistike bir bilgisayardır.

Araba ile ilgili her şey stoktur. Aracı sürdüğünüzde, anahtarı kontağa koyup aracı açmak için “açık” konuma getirin. Sürücü ile “Sürüş” e geçin, gaz pedalına basın ve gidin. Normal bir benzinli araba gibi performans gösterir. İlginç istatistikler:

 • Bu arabanın menzili yaklaşık 50 mil (80 km) ‘dir.
 • 0 ila 60 mil / saat, yaklaşık 15 saniye sürer.
 • 50 mil yolculuktan sonra arabayı şarj etmek yaklaşık 12 kilowatt saat elektrik alır.
 • Pillerin ağırlığı yaklaşık 1.100 libre (500 kg).
 • Piller son üç dört yıldır.

Benzinli otomobillerin kilometre başına maliyetini bu elektrikli arabayla karşılaştırmak için bir örnek. Kuzey Carolina’daki elektrik şu anda kilowatt saat başına yaklaşık 8 cent (gece kullanım faturalandırma ve şarjını kullanırsanız 4 sent). Bu, tam şarj için 1 dolara (veya kullanım zamanlı faturalandırma ile 50 kuruşa) mal oluyor demektir. Dolayısıyla, mil başına maliyet, kilometre başına 2 sent veya kullanım süresi ile yüzde 1’dir. Benzin fiyatı galon başına 1,20 dolar ve bir araba galon için 30 kilometre içeriyorsa, kilometre başına maliyet benzin için kilometre başına 4 sent olur.

Açıkçası, elektrikli taşıtlar için “yakıt”, benzinli araçlar için olduğundan daha maliyetlidir . Ve çoğu için, 50 mil aralığı bir sınırlama değildir – bir şehirde veya banliyöde yaşayan ortalama kişi, günde 30 veya 40 mil fazla nadiren sürer.

Bununla birlikte, tamamen adil olabilmek için, pil değiştirme masrafını da dahil etmeliyiz. Piller şu an elektrikli otomobillerde zayıf halkadır. Bu otomobilin batarya değişimi yaklaşık 2,000 dolardan fazla. Pillerin mil başına yaklaşık 10 cent, yaklaşık 20.000 mil sürer. Neden şimdi yakıt hücreleri etrafında o kadar çok heyecan olduğunu görebilirsiniz – yakıt hücreleri pil problemini çözüyor (daha sonra makale içinde yakıt hücreleri hakkında daha ayrıntılı bilgi).

Elektrikli otomobilin kalbi şu kombinasyondur:

 • Elektrik motoru
 • Motor kumandası
 • piller

Kontrolör, pillerden güç alır ve motora gönderir . Gaz pedalı, bir çift potansiyometrenin (değişken dirençler) kancalıyor ve bu potansiyometreler, denetleyiciye ne kadar güç sunması gerektiği konusunda bilgi veriyor. Kontrol cihazı, sıfır güç (araç durdurulduğunda), tam güç (sürücü kat pedalı katladığında) veya aradaki herhangi bir güç seviyesini sağlayabilir.

Kontrol cihazı, davlumbazın açılışında normal olarak sahneye hakim olur; burada görebilirsiniz:

Bu elektrikli otomobil için 300 volt, 50 kilovat denetleyici, "US Electricar" olarak işaretlenmiş kutudur.
Bu elektrikli otomobil için 300 volt, 50 kilovat denetleyici “US Electricar” işaretli kutudur.

Bu arabada, kontrol cihazı pil takımından 300 volt DC alır. Motora göndermek için maksimum 240 volt AC, üç fazlı olarak dönüştürür. Bunu, sinüs dalgası oluşturmak için pillerin voltajını açıp kapatan çok büyük transistörler kullanarak yapar .

Gaz pedalına bastığınızda, pedala gelen bir kablo bu iki potansiyometreye bağlanır:

Potansiyometreler gaz pedalına bağlanır ve denetleyiciye bir sinyal gönderir.
Potansiyometreler gaz pedalına bağlanır ve denetleyiciye bir sinyal gönderir.

Potansiyometreden gelen sinyal, denetleyiciye elektrikli otomobilin motoruna ne kadar güç iletileceğini bildirir. Emniyet amacıyla iki potansiyometre var. Denetleyici her iki potansiyometreyi okur ve sinyallerinin eşit olduğundan emin olur. Değilse, kontrol cihazı çalışmaz. Bu düzenleme, potansiyometrenin tam açık konumda başarısız olduğu bir duruma karşı koruma sağlar.

Ağır kablolar (solda) pil takımını denetleyiciye bağlar. Ortada çok büyük açma / kapama anahtarı var. Sağdaki küçük kabloların paketi, piller arasında bulunan termometrelerden gelen sinyalleri ve pilleri serin ve havalandıran tutan fanlar için güç taşıyor.
Ağır kablolar (solda) pil takımını denetleyiciye bağlar. Ortada çok büyük açma / kapama anahtarı var. Sağdaki küçük kabloların paketi, piller arasında bulunan termometrelerden gelen sinyalleri ve pilleri serin ve havalandıran tutan fanlar için güç taşıyor.
Kontrol cihazına giren ve çıkan ağır kablolar
Kontrol cihazına giren ve çıkan ağır kablolar

Kontrolörün bir DC elektrikli otomobilindeki işi anlamak kolaydır. Diyelim ki, pil takımında 12 voltluk piller var, bunlar 144 volt oluşturmak için seri bağlanmış. Kontrolör 144 volt DC alır ve bunu motora kontrollü bir şekilde verir.

En basit DC kontrol cihazı, gaz pedalına bağlı büyük bir açma / kapama anahtarı olacaktır. Pedalı bastığınızda, anahtarı açar ve ayağınızı pedala attığınızda, pedal kapanır. Sürücü olarak belirli bir hızda sürüş yapmak için motoru açıp kapamak için gaz pedalına basmanız ve bırakmanız gerekir.

Açıkçası, bu tür bir açma / kapama yaklaşımı işe yarayacak, ancak sürmek bir acı olacaktır, bu nedenle denetleyici sizin için titreşir . Denetleyici, potansiyometrelerden gaz pedalı ayarını okur ve gücü buna göre düzenler. Hızlandırıcıyı yarıya kadar ittiğinizi varsayalım. Denetleyici bu ayarı potansiyometreden okur ve motorun gücünü süratle yarıda kesip yarıda bırakacak şekilde açar ve kapatır. Gaz pedalına yüzde 25’lik bir düşüş yaparsanız, kontrol cihazı gücü yaklaşık% 25’inde, zamanın% 75’inde kapatır.

Çoğu denetleyici, titreşimi insan işitme alanı dışında tutmak için gücü saniyede 15.000 kez daha sıkıştırır . Darbeli akım, motor gövdesinin bu frekansta titreşmesine neden olur, bu nedenle saniyede 15.000’den fazla devirle çarpıştığında, kontrol cihazı ve motor insan kulaklarına sessizdir.

Bir AC kontrol cihazı bir AC motora bağlanır. Altı güç transistör seti kullanarak, kontrol cihazı 300 volt DC'yi alır ve 240 volt AC, 3 faz üretir. 3 Fazlı güç tartışması için Güç Şebekesinin Çalışması bölümüne bakın. Kontrolör ayrıca piller için bir şarj sistemi ve 12 volt aksesuar pilini şarj etmek için bir DC-DC dönüştürücü de sağlar.
Bir AC kontrol cihazı bir AC motora bağlanır. Altı güç transistör seti kullanarak, kontrol cihazı 300 volt DC’yi alır ve 240 volt AC, 3 faz üretir. 3 Fazlı güç tartışması için Güç Şebekesinin Çalışması bölümüne bakın . Kontrolör ayrıca piller için bir şarj sistemi ve 12 volt aksesuar pilini şarj etmek için bir DC-DC dönüştürücü de sağlar.

Bir AC denetleyicisinde, iş biraz daha karmaşıktır ancak aynı fikirdir. Denetleyici, üç sahte dalga oluşturur. Bunu, pillerden DC voltaj alarak ve açıp kapatarak yapar. Bir AC denetleyicisinde, voltajın polaritesini saniyede 60 kez tersine çevirmek için bir başka ihtiyaç vardır . Bu nedenle, DC denetleyicisinde yalnızca bir set gerektiğinde AC denetleyicisinde aslında altı set transistora ihtiyacınız vardır. AC denetleyicisinde, her faz için gerilimi darbe alacak bir grup transistör ve polariteyi tersine çevirecek başka bir set gerekir. Üç aşamada üç kez tekrarlarsınız – toplam altı transistör grubu.

Elektrikli otomobillerde kullanılan çoğu DC kontrol cihazı elektrikli forklift endüstrisinden geliyor. Yukarıdaki fotoğrafta görülen Hughes AC kontrol cihazı, GM / Saturn EV-1 elektrikli taşıtta kullanılan AC kontrolörün aynısıdır. Motora maksimum 50.000 watt verebilir.

Elektrikli Otomobil Motorları ve Piller

Elektrikli arabalar AC veya DC motorları kullanabilir:

 • Motor bir DC motoruysa 96 ile 192 volt arasında bir değere sahip olabilir. Elektrikli otomobillerde kullanılan DC motorların çoğu elektrikli forklift endüstrisinden geliyor.
 • Bir ise AC motor , o zaman muhtemelen 300 voltluk pil paketi ile 240 volt AC bir üç fazlı AC motor çalışır durumda.

DC tesisatları daha basit ve daha pahalı olma eğilimindedir. Tipik bir motor 20,000 watt ila 30,000 watt aralığında olacak. Tipik bir kontrolör, 40,000 watt ila 60,000 watt aralığında olacaktır (örneğin, 96 voltluk bir kontrol cihazı maksimum 400 veya 600 amper verecektir). DC motorlar yapabilirsiniz güzel özelliğe sahip aşırı hız kısa sürelerle (10-to-1 faktörü kadar) onları. Yani, 20.000 watt’lık motor, kısa bir süre için 100.000 watt’ı kabul edecek ve nominal beygir gücünün 5 katını teslim edecektir. Bu hızlanma kısa patlamaları için harika. Tek sınırlama, motorda ısı oluşmasıdır. Çok fazla sürüş ve motor kendiliğinden yok olan noktaya kadar ısınır.

AC tesisatları neredeyse tüm endüstriyel üç fazlı AC motorların kullanılmasına izin verir ve bu da belirli bir boyut, şekil veya güç oranına sahip bir motor bulmayı kolaylaştırabilir. AC motorlar ve kontrol cihazları çoğunlukla yeniden oluşturulma özelliğine sahiptir. Frenleme esnasında , motor bir jeneratör haline gelir ve güçleri pillere geri gönderir.

Şu anda, herhangi bir elektrikli arabadaki zayıf bağlantı pillerdir. Mevcut kurşun-asit pil teknolojisinde en az altı önemli sorun var:

 • Ağırdır (tipik bir kurşun-asit pil takımı 1.000 libre veya daha fazla ağırlığa sahiptir).
 • Bunlar hantal (burada incelemekte olduğumuz araba 50 tane kurşun-asit bataryaya sahiptir, her biri 6 “x 8” x 6 “ölçülerindedir).
 • Sınırlı bir kapasiteye sahiptirler (tipik bir kurşun-asit pil paketi, 12 ila 15 kilowatt saat elektrik tutabilir, bu da bir arabaya yalnızca 50 mil yahut bir mesafe kat eder).
 • Pilleri şarj etmek yavaştır (pil elektriğine ve şarj cihazına bağlı olarak tam şarj için dört ila 10 saat arasında bir kurşun-asit paketi aralığı için tipik şarj süreleri).
 • Kısa ömürleri vardır (üç ila dört yıl, belki de 200 tam şarj / deşarj döngüsü).
 • Bunlar pahalı (örnek araba gösterilen pil paketi için belki de 2.000 $).

Bir sonraki bölümde, pil teknolojisi ile ilgili daha fazla soruna bakacağız.

Elektrikli Otomobilin Şarj Edilmesi
Gaz dolum kapısının açılması şarj fişini ortaya çıkarır.
Gaz dolum kapısının açılması şarj fişini ortaya çıkarır.
2008 HOWSTUFFWORKS

Pilleri kullanan herhangi bir elektrikli arabanın, pilleri şarj etmek için bir şarj sistemi gerekir. Şarj sisteminin iki amacı vardır:

 • Pilleri, piller kadar hızlı pompalamak için piller izin verir
 • Şarj işlemi sırasında pilleri izlemek ve zarar görmesini önlemek için

En sofistike şarj sistemleri, şarj süresini en aza indirmek için akü voltajını, akım akışını ve pil sıcaklığını izler. Şarj cihazı, pil sıcaklığını fazla artırmadan mümkün olduğu kadar çok akım gönderir. Daha sofistike olmayan şarj cihazları voltajı veya amper değerini yalnızca izleyebilir ve ortalama pil özellikleri hakkında bazı varsayımlar yapabilir. Bunun gibi bir şarj cihazı, kapasitelerinin yüzde 80’ine kadar pillere maksimum akım uygulayabilir ve daha sonra, pilleri aşırı ısınmasını önlemek için mevcut son yüzde 20’lik bir seviyeye geri getirir.

Jon Mauney’nin elektrikli otomobilinin aslında iki farklı şarj sistemi var. Bir sistem, normal elektrik prizinden 120 volt veya 240 volt güç kabul eder. Diğeri, GM / Saturn EV-1 aracı tarafından yaygınlaştırılan Magna-Charge indüktif şarj sistemidir. Bu sistemlerin her birine ayrı ayrı bakalım.

Normal ev şarj sistemi kolaylık avantajına sahiptir – her yerde bir priz bulabilirsiniz, şarj edebilirsiniz. Dezavantajı, şarj etme süresidir.

Normal bir evde 120 voltluk prizde tipik olarak 15 amperlik bir devre kesici bulunur; bu, arabanın tüketebileceği maksimum enerjinin saatte 1,500 watt veya 1,5 kilovat saat olduğunu gösterir. Jon’un arabasındaki pil takımının tam şarj olması normalde 12 ila 15 kilowatt saat olması gerektiğinden, bu tekniği kullanarak aracın tamamen şarj olması 10 ila 12 saat sürebilir.

240 voltluk bir devre ( elektrikli bir kurutma makinesi için çıkış gibi ) kullanarak, araba 30 amp’de 240 volt veya saatte 6.6 kilovat saat alabilir. Bu düzenleme, önemli ölçüde daha hızlı şarj etmeyi sağlar ve pil takımını dört ila beş saat içinde tamamen şarj edebilir.

Jon’un arabasında, gaz dolum ağzı çıkarıldı ve şarj fişiyle değiştirildi. Ağır bir uzatma kablosuyla duvara takılması şarj işlemini başlatır.

Fişin yakın çekimi
Fişin yakın çekimi
2008 HOWSTUFFWORKS
Aracınızı şarj etmek için herhangi bir yere takın.
Aracınızı şarj etmek için herhangi bir yere takın.
FOTOĞRAF NEZAKET JON MAUNEY

Bu arabada, şarj cihazı denetleyiciye yerleştirilmiştir. Çoğu ev tipi otomobillerde, şarj cihazı, davlumbazın altında bulunan ayrı bir kutudur ya da arabadan ayrı duran bağımsız bir ünite bile olabilir.

Bir sonraki bölümde, Magna-Charge sistemine bakacağız.

Magna Şarj Sistemi
FOTOĞRAF NEZAKET JON MAUNEY

Magna-Charge sistemi iki bölümden oluşmaktadır:

 • Evin duvarına monte edilen şarj istasyonu
 • Aracın bagajındaki şarj sistemi

Şarj istasyonu evin devre panelinden 240 voltluk bir 40 amp devresine kablolanmaktadır.

Şarj sistemi, bu endüktif küreyi kullanarak arabaya elektrik gönderir :

FOTOĞRAF  JON MAUNEY

Raket, aracın plakasının arkasında gizlenmiş bir yuvaya sığar.

FOTOĞRAF NEZAKET JON MAUNEY

Raket, bir trafonun yarısı gibi davranır. Diğer yarısı arabanın içinde, plakanın arkasındaki yuvanın etrafında konumlandırılmış. Raket taktığınızda, yuvayla komple bir transformatör oluşturur ve arabaya güç aktarımı yapar.

İndüktif sistemin bir avantajı, açıkta kalan elektrik kontakları bulunmamasıdır. Rakete dokunabilir veya raketini bir su birikintisi içine atabilirsiniz; hiçbir tehlike yoktur. Diğer avantajı, şarj istasyonunun özel bir 240 voltluk devrede kablolanması nedeniyle önemli miktarda akımı arabaya çok hızlı pompalayabilmesidir.

Rakip yüksek güçlü şarj konektörüne genel olarak ” Avcon fiş ” adı verilir ve Ford ve diğerleri tarafından kullanılır. Endüktif kürek yerine bakır-bakır temaslara sahiptir ve konnektör araçtaki hazneyle eşleşene kadar kontakları kapalı tutan ayrıntılı bir mekanik bağlantıya sahiptir. Bu konnektörü GFCI koruması ile eşleştirmek , her türlü hava koşulunda güvenli olmasını sağlar. Jon Mauney aşağıdakilere dikkat çekiyor:

Şarj işleminin önemli bir özelliği “eşitleme” dir. EV’de bir dizi pil bulunmaktadır (her biri üç ila altı hücre içeren 10 ila 25 modül arasında). Piller yakından eşleştirilir, ancak bunlar aynı değildir. Dolayısıyla, kapasiteleri ve iç direnişlerinde ufak farklar var. Bir dizedeki tüm piller mutlaka aynı akımı (elektrik yasaları) çıkarır, ancak zayıf piller akımı üretmek için “daha fazla çalışmak” zorunda kalırlar, bu nedenle sürücü sonunda biraz daha düşük şarj düzeyindedirler. Bu nedenle, daha zayıf pillerin tam şarj olabilmesi için daha fazla şarj olması gerekir. Piller seri haldeyken, zayıf pilleri (göreceli olarak) daha zayıf da bırakarak aynı miktarda şarj alıyorlar. Mesai, Bu, bir pilin, paketin geri kalanından çok önce kötü geçmesine neden olur. Zayıf bağlantı efekti, bu pilin aracın aralığını belirlediği ve aracın kullanışlılığının düştüğü anlamına gelir. Sorunun ortak çözümü “eşitleme ücreti” dir. En zayıf hücrelerin tam şarj olmasını sağlamak için pilleri hafifçe aşırı şarj edersiniz. Hüner, en güçlü pilleri aşırı şarj etmeden zarar görmeden pilleri eşit tutmaktır. Pilleri tarayan, bireysel voltajları ölçen ve en zayıf modül üzerinden fazladan şarj akımı gönderen daha karmaşık çözümler var. Sorunun ortak çözümü “eşitleme ücreti” dir. En zayıf hücrelerin tam şarj olmasını sağlamak için pilleri hafifçe aşırı şarj edersiniz. Hüner, en güçlü pilleri aşırı şarj etmeden zarar görmeden pilleri eşit tutmaktır. Pilleri tarayan, bireysel voltajları ölçen ve en zayıf modül üzerinden fazladan şarj akımı gönderen daha karmaşık çözümler var. Sorunun ortak çözümü “eşitleme ücreti” dir. En zayıf hücrelerin tam şarj olmasını sağlamak için pilleri hafifçe aşırı şarj edersiniz. Hüner, en güçlü pilleri aşırı şarj etmeden zarar görmeden pilleri eşit tutmaktır. Pilleri tarayan, bireysel voltajları ölçen ve en zayıf modül üzerinden fazladan şarj akımı gönderen daha karmaşık çözümler var.

Bir sonraki bölümde, adım adım bir dönüşüm gerçekleştirelim.

Dönüştürme Yapma

Bugün yolda elektrikli araçların çoğunluğu “ev demlemek” dönüştürme araçları. Elektrikli arabalara ilgi duyan insanlar mevcut benzinli otomobillerini arka bahçelerinde ve garajlarda elektrik enerjisine çevirirler. Olgu hakkında konuşan ve size nasıl yapılacağını, parçaları nereden alacağınızı vb. Gösteren pek çok Web sitesi bulunmaktadır.

Tipik bir dönüştürme, DC denetleyicisi ve DC motor kullanır . Dönüşümü yapan kişi, sistemin hangi voltajda çalışacağına karar verir – tipik olarak 96 volt ile 192 volt arasında. Voltaj kararı, arabanın kaç tane aküye ihtiyaç duyacağını ve aracın hangi tür motor ve kumandayı kullanacağını kontrol eder. Ev dönüşümlerinde kullanılan en yaygın motorlar ve kontrolörler elektrikli forklift endüstrisinden gelmektedir.

Genellikle, dönüşüm gerçekleştiren kişinin, dönüşüm için bir platform görevi görecek bir “donör araç” vardır. Donör araç neredeyse her zaman normal bir benzinli araba olup elektrik haline dönüştürülür. Çoğu verici aracın elle bir iletim vardır .

Dönüşümü gerçekleştiren kişi, pil teknolojisi söz konusu olduğunda çok fazla seçeneğe sahiptir. Ev dönüşümlerinin büyük çoğunluğu kurşun-asit pil kullanıyor ve birkaç farklı seçenek var:

 • Deniz derin devri kurşun-asit pilleri (Bunlar Wal-Mart dahil olmak üzere her yerde mevcuttur.)
 • Golf arabası pilleri
 • Yüksek performanslı kapalı piller

Piller, sular altında, jöle veya AGM (absorbe cam mat) elektrolit olabilir. Dolaşan piller en düşük maliyete sahipken en düşük pik gücüne sahip olma eğilimindedir.

Motor, kontrolör ve piller ile ilgili kararlar verildikten sonra dönüşüm başlayabilir. Adımlar şunlardır:

 1. Motoru, gaz tankını, egzoz sistemini, debriyajı ve belki de verici araçtan çıkan radyatörü çıkartın. Bazı denetleyiciler su soğutmalı transistörlere sahipken bazıları hava soğutmalı.
 2. Şanzımana bir adaptör plakası takın ve motoru monte edin. Motor normalde özel montaj köşebentleri gerektirir.
 3. Genellikle, elektrik motoru maksimum verimlilik için bir redüksiyon dişlisine ihtiyaç duyar . Dişli redüksiyonunu oluşturmanın en kolay yolu var olan manuel şanzımanı birinci veya ikinci vitese takmaktır. Özel bir redüksiyon dişlisi oluşturmak için ağırlık tasarrufu sağlar, ancak normalde çok pahalıdır.
 4. Denetleyiciyi takın.
 5. Tüm pilleri saklamak için yer bulun ve tüm pilleri güvenle tutmak için parantez oluşturun. Pilleri takın. Mühürlü piller, yan taraflarına çevrilebilir ve her türlü köşe ve köşebentlere takılabilir olma avantajına sahiptir.
 6. Aküleri ve motoru kontrolöre # 00 gauge kaynak kablosuyla bağlayın.
 7. Otomobilin hidrolik direksiyonu varsa, kabloyu bağlayın ve servo direksiyon pompası için bir elektrik motoru monte edin.
 8. Araçta klima varsa, kabloyu bağlayın ve A / C kompresörü için bir elektrik motoru monte edin.
 9. Isıtma için küçük bir elektrikli su ısıtıcısı monte edin ve mevcut ısıtıcı göbeğe yerleştirin veya küçük bir seramik elektrikli alan ısıtıcısı kullanın.
 10. Aracın elektrikli frenleri varsa, fren güçlendiriciyi çalıştırmak için bir vakum pompası takın.
 11. Bir şarj sistemi takın.
 12. Aksesuar bataryaya güç sağlamak için bir DC-DC dönüştürücü takın.
 13. Pil takımında şarj durumunu algılayabilmek için bir miktar voltmetre takın. Bu voltmetre gaz sayacının yerini alıyor.
 14. Potansiyometreleri takın, onları gaz pedalına bağlayın ve kontrolöre bağlayın.
 15. DC motorları kullanan çoğu ev tipi elektrikli araba, manüel şanzımana yerleştirilmiş geri vites kullanır. Gelişmiş kontrol cihazlarına sahip AC motorlar, motoru ters yöne çevirirler ve kontrolöre ters sinyal gönderen basit bir anahtara ihtiyaç duyarlar. Dönüşüme bağlı olarak, denetleyiciye bir çeşit ters anahtar ve tel takmanız gerekebilir.
 16. Otomobilin pil takımını denetleyiciye bağlayıp bağlantıyı kesebilen büyük bir röle (ayrıca bir kontaktör olarak da bilinir ) takın . Bu röle, arabayı sürmek istediğinizde “açık” konuma getirme şeklidir. Yüzlerce amfi taşıyabilen ve ark tutmadan 96 ila 300 volt DC koparabilen bir röleye ihtiyacınız var.
 17. Kontak anahtarı, kontaktör de dahil olmak üzere tüm yeni ekipmanları açabilecek şekilde yeniden döşeyin.

Her şey kurulduktan ve test edildiğinde, yeni elektrikli araba kullanıma hazır!

Tipik bir dönüşüm, eğer tüm yeni parçaları kullanıyorsa maliyeti $ 5,000 ile $ 10,000 arasındadır (donör aracın veya emeğin maliyetini saymazsak). Maliyetler şu şekilde dağılıyor:

 • Piller – 1.000 – 2.000 $
 • Motor – 1.000 – 2.000 $
 • Denetleyici – 1.000 ila 2.000 ABD Doları
 • Adaptör plakası – 500-1000 ABD Doları
 • Diğer (motorlar, kablolama, anahtarlar, vb.) – 500-1000 $ arası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir