Zaman Yönetiminin Dijital Hali

İnsanların iş ve gündelik hayatın içerisinde kaybolduğu günümüzde, zamanı verimli kullanmak çok önemlidir. Bu noktada gündelik hayatımızda kullandığımız saatler önemli bir işlev görürler. Saatler zaman yönetiminde büyük bir kolaylık sağladığı gibi aynı zamanda bir aksesuar işlevi de görmeye başlamışlardır. Özellikle de sade giyinmeyi tercih eden erkekler için saat şıklıklarını tamamlayan bir aksesuar halini almıştır. Saatlerin günümüzde bir çok çeşidi olmakla birlikte, tasarım saatler ve yüksek kalite saatler ayrıca bir statü göstergesi olarak da kullanılmaktadır. Genel olarak saat çeşitlerine bakıldığında ise analog saat, dijital saat ve led saat türleri karşımıza çıkmaktadır.

Analog saat

İçerisinde rakam ya da rakamı temsil eden çizgileri olan ve ayrıca saniye, akrep ve yelkovan gibi parçaları olan saat türüdür. Bazı türlerinde tarih de olabilmektedir. Bu tür saatlerin duvar, masa gibi yerlerde kullanıldığı kadar kişisel kullanım için tercih edildiği bilinmektedir. Saatin dış kadranında ayar yapmanızı sağlayan düğmeleri bulunmaktadır.

Dijital Saat

Analog saatten farklı olarak yelkovan, akrep ve saniye gibi parçaları bulunmayan dijital saat türünde, ekranda dijital olarak dönen rakam ve çizgiler mevcuttur. Saat dışında, saate komut vermenizi sağlayan düğmeleri vardır. Bu düğmelerle ayrıca saatin ekranının tarih veya takvim olarak da değiştirmeniz mümkündür.

Led Saat

Led saat çerçevesinin içerisinde bulunan led bir çipin ışığı ekrana yansıtmasıyla oluşturulmuş bir saat türüdür. Dijital saatten farklı olarak rakam renkleri daha parlak ve çeşitli olabildiği gibi, rakamları gerekmediğinde pasif hale de gelebilmektedir. Led saatler ayrıca kişisel ayar yapmanıza, isim yapmanıza veya grafik gibi resimler yapmanıza da imkan veren sistem barındırmaktadır. Bu saatleri kişiselleştirmek analog ve dijitallere göre çok daha kolay ve eğlencelidir.