iPhone’un Garantisi Olup Olmadığını Öğrenebilir Miyim?

iPhone veya benzeri teknolojik cihazlar alırken insanların dikkat etmesi gereken faktörlerden birisi garanti süresidir. Ürünü satın aldıktan sonra ihtiyaç duyulabilecek “garanti” durumu, ürünü satın alanlar için büyük önem teşkil etmektedir. Satın aldıktan sonra üründe oluşabilecek hasarlar, garanti kapsamı olmadığı zaman kişilere maddi zararlar çıkartabilmektedir. Bu yüzden alınan ürünün garanti süresi olması çok önemlidir. Bu süre, genel olarak teknolojik ve elektronik ürünlerde iki yıldır. Apple şirketi ise iPhone’larının garantisi olup olmadığını, varsa ne kadar garanti süresi kaldığını online gösteren firmalardan biridir.

Apple’ın Garanti Sorgulamasının Faydaları Nelerdir?

Apple’ın sitesinde bulunan garanti sorgulama bölümünde, iPhone’un garanti süresini öğrenmenin birçok yararı olacaktır. Bunlardan başlıca olanı, ikinci el satın alınan iPhone’un garantisi olup olmadığını çok basit bir şekilde öğrenmektir ve bu sayede ikinci el alınan telefonlarda olabilecek bir hasara karşı onarım olanakları sunar. Direkt olarak sahibi olunan iPhone’lar için de bakım ve onarım sürecinden faydalanmayı sağlayacaktır. iPhone’un garanti süresini öğrenmek için ise, iPhone’un Seri Numara bilgisini bilmek yeterlidir.

Peki iPhone’un Garantisi Bilgisini Nasıl Sorgulayabilirim?

Bunun için yapılması gereken başlıca işlem aşağıdaki bağlantıdan Apple’ın iPhone Servis ve Destek Kapsamı Kontrol Et sayfasına girmektir.

https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/;jsessionid=JtKvh17WkSyTBh9MrkFj1tMsY57L0G1xhhfgFmY21Wh8HvpGp7p8!-696850097

Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra kişiden istenecek bilgiler, iPhone Seri Numarası ve resimli güvenlik kodu doğrulamasıdır. Ekrana gelen Onarım ve Servis Kapsamı bölümünde iPhone’un garantisinin etkin olup olmadığı ve garanti süresinin tahmini sona erme tarihi bulunur.

iPhone Servis ve Destek Kapsamı Kontrol Et Sayfasında Başka Neler Bulunur?

Bu sayfada yapılan sorgulama işleminin ardından karşımıza gelen ekranda, Onarım ve Servis Kapsam (Garanti Süresi) dışında; seri numarasına ait iPhone modeli, iPhone satın alma tarihinin geçerli olup olmadığı, Telefonla Teknik Destek Süresinin olup olmadığı verilerine ulaşmak mümkündür.

iPhone Seri Numaramı Bilmiyorum Nasıl Öğrenebilirim?

Garanti bilgileri sorgulanacak iPhone’un Seri Numarası bilgisini öğrenmek için Ayarlar’dan Genel yolu kullanılarak Hakkında’ya girmek yeterlidir. “Hakkında” bölümünde iPhone’un Seri Numara bilgileri yer alır. Bu bilgi “iPhone Servis ve Destek Kapsamı Kontrol Et” sayfasındaki ilgili yere girildiği zaman iPhone ile ilgili garanti bilgileri görüntülenecektir.