iPhone X’te Olup iPhone 8 Serisinde Olmayan 8 Özellik

Apple, 10. yılına özel çıkardığı İphone X modeli, özellikleri bakımından geliştirilmiş en üstün donanımlara sahip cihaz olma özelliğine sahiptir. İphone 8 serisine göre daha üstün özelliklere sahip olan İphone X, kullandığı teknoloji bakımından İphone 8 serisine göre bir adım önde. İphone X modelinin, İphone 8 serisine göre üstün olduğu 8 farklı özellik bulunmaktadır. Oled ekran teknolojisi, çerçevesiz ekran, Face Id özelliği, Home tuşunun ortadan kaldırılması, çift ois, TrueDepth kamera, portre ışığı ve animoji özelliği, İphone X cihazına özgü 8 özelliktir.

OLED Ekran Teknolojisi

İphone X ve İphone 8 arasında gözle görülür ilk fark, tasarım farkıdır. İphone X modelinin arka kamerası, İphone 8 serisi cihazlardan farklı olarak dikey konumlandırılmıştır. Ayrıca İphone X modelinin çerçevesiz ekran kullanması da, tasarım olarak oldukça şık bir görünüme sahiptir. Home tuşunun kaldırılmasıyla birlikte, yeni bir ekran teknolojisine geçen İphone X, 2436 x 1125 çözünürlüğe sahip 458 ppi Super Retina ekran kullanarak, bu ekran özelliğine OLED teknolojisini getirmiştir. İphone 8 serisinde ise, IPS LCD ekran teknolojisi bulunmaktadır. İpone X modelinin ekran küçüklüğüne rağmen daha geniş bir ekran deneyimi sunması da, OLED teknolojisinin özelliğidir.

Face ID Özelliği

İphone X ile birlikte gelen bir diğer özellik ise, Face ID teknolojisidir. Daha önce farklı cihazlarda kullanılmış olan yüz tarama sistemine göre daha detaylı bir kullanım sunan Face ID teknolojisi, farklı açılardan oluşturulan profil fotoğrafları ile güvenlik sistemini sağlamaktadır.

Home Tuşu Yerine Yeni Hareketler

İphone X modelinde Home tuşu bulunmamaktadır. Bunun yerine parmak hareketleri kullanılarak, Ana ekrana dönebilme, açık olan uygulamaları görüntüleme, denetim ve bildirim merkezine erişim gibi işlemler tamamen kaydırma hareketleriyle yapılmaktadır.

Çift Ois, TrueDepth Kamera ve Portre Işığı ile 3 Özellik Bir Arada

Fotoğraf ve video çekim özelliklerine göre, İphone X ve İphone 8 serisinde çok fark bulunmasa da, ön kamera açısından İphone X daha üstün bir performans sunmaktadır. İphone X cihazında bulunan TrueDepth kamera teknolojisi ile mümkün olan Portre Işık özelliği, biyometrik fotoğraf kalitesinde, detaylı çekim imkanı sunmaktadır.

Animoji Özelliği

Kamera sisteminde bulunan bu özellik sayesinde, kas hareketleri analiz edilerek, 12 farklı animoji karakteri yansıtılıyor. Bu özellik konuşma ve mesaj özelliğini desteklemektedir.