Psikoloji Bilimiyle İnsanın İç Dünyası Düzenlenmekte

Psikoloji bilimi sayesinde pek çok insan bilinçaltında yaşamış olduğu problemlere işinin uzmanları sayesinde çözüm bulmaktadır. Herkes bilinçaltında yaşamış olduğu, baskıladığı birtakım duygular sebebiyle sorun yaşayabilir.  Psikologlar yardımıyla bu sorunlar birçok terapi yollarıyla ortadan kaldırılır, iyileştirilmeye gidilir. Emdr terapi yöntemi de bir çeşit tedavi yöntemidir. Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme olarak adlandırılan bu terapi oldukça farklı ve etkili bir yöntemdir. Yaklaşık iki milyon insanın yaşamış olduğu kayıplar, tecavüz, doğal afetler, savaşlar gibi sebepleri tedavi eden bir yöntem olarak gözlemlenmektedir.  Sekiz aşamalı ve üç yönlü olarak uygulanan bu tedavi sayesinde kişiler yaşamış olduğu olumsuzluklara duyarsız hale getirilir. Problemlere olumlu düşünme yöntemiyle yaklaşır.

Yaşanılan Travmalar Sonucu Oluşan Panik Atak Problemleri

Kişileri fiziksel ve ruhsal yönden etkileyen panik atak, insanlar için ciddi anlamda sorunların oluşmasına sebep olabilir. Panik atak krizini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kişinin hayatında var olan, kafasına taktığı birtakım sorunlar sebebiyle bu krizler tetiklenebilir. Fobisiyle karşılan kişi için panik atak krizi kaçınılmazdır.  Genelde 10-30 dakika arası süren bu krizlerde kişiler göğüs sıkışması, nefes darlığı, baş dönmesi, sarsılma, uyuşma, ölüm korkusu gibi sorunlar yaşayabilir. Psikolojik tedaviyle aşılması mümkün bir sorundur.

Davranışları Yönlendirmek Mümkündür

Bir psikoterapi yöntemi olan bilişsel davranış terapisi, insanların davranışlarını ve duygularını incelemektedir. Oldukça geniş kapsamlı ve ciddi problemleri olan insanlar üzerine uygulanan bu tedavi yöntemiyle pek çok hastalık ortadan kaldırılmaya çalışılır. Kişilerin problemlerine göre altı veya on terapi arası yeterli olabilmektedir.  Çoğu zamanda 4 terapi de kişilerin genel problemlerine iniş sağlanır ve mutlaka tedavinin yarım bırakılmaması gerekilir. Ardından belirli periyotlarla 3, 6, 12 ay aralıklarla güçlendirme terapisi yapılmaktadır.