iPhone’da Rahatsız Etme Modu Nedir?

İPhone cihazlarının üreticisi Apple firması iOS 6 güncellemesiyle birlikte kullanıcıların cihazlarına yönelik olarak çok öenmli bir özellik oluşturmuştur. Telefonunuzda eğer rahatsız etme modu aktif ise cihazınıza bir arama gelmesi durumunda aramalar otomatik bir şekilde meşgul çalar ve telefona arama bildirimi düşmez. Ancak bu esnada gelen aramalar çağrı kaydında cevapsız çağrı olarak görünür. İstenmesi durumunda aynı numaradan 3 dakika içinde gelecek aramanın çalması sağlanabilir. Rahatsız etme modu sadece aramalar sırasında telefonun değil tüm uygulamaların da sesini kapatmasıyla acil gidilen bir iş toplantısında, akşam yemeğinde, sinemada kısacası kullanıcıların müsait olması imkânsız olan her ortamda yardımına koşmaktadır. Rahatsız etme modunun birçok özelliği bulunmaktadır. Örneğin modu “Zamanlanmış” seçeneğinden ayarladığımızda modu zamanlayabilir, aramaların ve bildirimlerin gelmesini istemediğiniz saat aralığını bu sayede ayarlayabiliriz. Aynı şekilde “Arayabilecek” seçeneğinden ayarladığımızda bizi rahatsız etme modunu seçtiğimizde arayabilecek kişileri ayarlayabiliriz.

“Yinelenen Aramalar” seçeneğinde ise rahatsız etme modunda 3 dakika içerisinde bizi birden fazla arayan kişilere, ilk seferde çalmayan telefonumuz bir sonraki çalar ve rahatsız etme modu sadece o kişiyi devre dışı bırakarak ekranda o kişiden gelen aramanın gözükmesini sağlar. “Sessiz” seçeneğinde ise gelen arama veya bildirimlerin cihaz kilitliyken mi yoksa her durum için mi rahatsız edilmek istemediğini ayarlayabiliriz.

Rahatsız Etme Modunun Kullanımı

iPhone cihazınızda ana ekranda yer alan “Ayarlar” kısmı seçilir. Burada yer alan menülerde “Rahatsız Etme” sekmesi seçilir. Bu modun nasıl kullanılacağına dair şu adımlar takip edilmelidir:

  • “Elle” seçeneği seçildiğinde Rahatsız Etme Modu kolayca aktif hale gelir.
  • “Zamanlanmış” seçeneği seçildiğinde bu modun hangi saatler arası aktif edileceği belirlenir. Bu seçenekle kişi belirli zaman dilimlerinde diğer kullanıcıların araması engellenebilir.
  • “Yinelenen Aramalar” seçeneği seçildiğinde arayan kişi ilk aramada bize ulaşamaz. Fakat 3 dakika içinde aynı kişinin tekrar aranması durumunda bu sefer aranan cihazın ekranına bu aramaya ilişkin çağrı düşer. Aynı kişinin ikinci aramasında telefon çalar.
  • “Arayabilecekler” seçeneği seçildiğinde hangi aramaların engelleneceği hangi aramaların serbest olabileceği seçilir.
  • “Sessiz” seçeneği seçildiğinde telefon ana ekranı kilitliyken veya her zaman ulaşılabilme seçenekleri belirlenir.

Rahatsız etme bütün iPhone telefon modelleri için geçerlidir. Ayrıca cihazınıza gelen çağrılar bu mod açıkken telefon ekranına düşmez fakat çağrı kaydına girildiğinde cevapsız çağrılar bölümünden arayan kişileri görebiliriz. İş hayatında güç içinde yoğun olan kişiler tarafından bu uygulama sıklıkla tercih edilmektedir.