Sosyal Medyanın Varlığı Bir Dert Yokluğu Yara!

Sosyal medya için pek çok tanımlama yapılabilir. Kullandığı ölçü, önemsediği dereceye göre herkesin kendince bir tanımı vardır. Genel olarak teknoloji çağı insanının bilgi ve paylaşım ihtiyaçlarına cevap veren interaktif platformlar olarak tanımlanabilir. Sosyal medya tüm dünyada ki insanlarla aynı anda bilgi paylaşımında bulunmaya olanak sağlayan dijital platformlardır.

Sosyal Medyanın Olumlu Yönleri Nelerdir?

Pek çok insanın online olduğu her birim zamanda diğerleriyle rahat ve özgürce iletişim kurma imkanı sunar. Her türlü eğitim ve araştırma, anlık anket oluşturma, veri toplama konusunda da kolaylıklar sağlamaktadır. Haber alıp vermede hız olarak gazete, TV, radyo gibi araçların oldukça önündedir. Günümüzde pek çok haber kanalı, gazete ve TV sosyal medyada kendilerine yer edinerek bu durumu bir avantaja çevirmeye çalışmaktadır. Üreticiyle tüketiciyi, alıcı ile satıcıyı karşılıklı bilgi alışverişinde fikir paylaşımında bulunma imkânı sunan sosyal medya yenilikçi pek çok firmayı müşterisiyle yakınlaştırmaktadır. Firmalara eşi bulunmaz reklam imkânı sunmaktadır. Uzak kültürleri, farklı yaşamları tanıma ve anlama olanağı sunmaktadır.

Her zevke, her karaktere uyan çeşitli tartışma odaları, tanışma fırsatları sunmaktadır. Yorumlarınız geniş kitlelere ulaşırken aldığınız geri bildirimlerle kendinizi değerli ve aktif hissetmenize neden olabilir. Sosyal medya internetin olduğu her yerde ücretsiz kullanım olanağı sağlar.

Sosyal Medyanın Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Kişilere sınırsız yazma, konuşma özgürlüğü tanıyan bu dijital platformlar paylaşılan tüm bilgilerin, haberlerin doğruluğu kanıtlamadan yayın imkânı sunduğu için diğer şahıs ve firmaların gereksiz yere suçlandığı itibarsızlaştırıldığı haksızlığa uğratıldığı durumlara sebebiyet vermektedir. Her ne kadar internet suçları kanunu konusunda bilgilendirme çalışmaları yapılsa da günümüzde pek çok sıkıntı yaşanmaktadır. Yeni bir oluşum olmasına rağmen hızla büyüyüp gelişen sosyal medya bu gün büyük bir güç olmuştur. Kullanıcıların inisiyatifi doğrultusunda olumlu ya da olumsuz kullanılıp kişileri, kurumları hatta hükümet ve devletleri olumlu ya da olumsuz etkileyebileceği zaman zaman yaşanan olaylarla görülmektedir.