Web Siteniz İçin İletişim Formu Yapmanın Püf Noktaları!

Web siteniz ile tatiliniz arasında önemli bir köprü oluşturan iletişim formları aynı zamanda yasal zorunluluktur. Yazılıma web siteniz için bir iletişim formu oluşturma ile ilgili önemli ayrıntıları bulacaksınız.

1. Üçüncü Taraf Web Uygulamaları

Başka bir makalede detaylı olarak tartışacağımız bu hizmetleri widget olarak adlandırdığımız türden iletişim formunu uzantıları sağlıyor. Gömme kodlarıyla web sitemize ekleyebildiğimiz bu formlarla, mesajlarınızın göndereceğimiz e-posta adresine yönlendirilmesini sağlayabiliriz. Ya da hizmeti sağlayan web sitesinde oturum açabilir ve kullanıcı panelimiz aracılığıyla ayrıntılı olarak görüntüleyebiliriz.

Bu sistemde ücretsiz / ödenen pek çok alternatifi olan bir dezavantaja sahibiz. Web sitemiz ve gezimiz arasında samimi bir bilgi içeren mesajlar üçüncü bir tarafa saklarken üzücü bir durum. Nitekim iletişim formunu sağlayan web servisi ziyaretimizin e-posta adreslerini saklayabilir ve reklam mesajları gönderebilir. Bu yöntemi kullanırsanız, gizlilik ve kullanım politikamızda sorumluluk reddi Beyanını beyan etmeniz gerekir. Ancak şahsen bu yöntemi kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

2. Sunucuların Sendmail İşlevini Kullanma

Biraz kod yazacaksınız, ancak korkmayın! Çalışmalarımız uzun sürmeyecek. Öncelikle, posta göndermek için ana dosyamızı oluşturalım. Kodu not defterine yapıştıracağım ve daha sonra gonder.php olarak kaydedeceğim. Şimdi ikinci adım olarak, bir iletişim formu şablonu oluşturalım ve ana dosyamı tanımlayalım. Bu arada size bir numara daha söyleyeceğim. Verileri sender.php olarak değiştirerek, internette bulduğumuz iletişim formlarının kodlarının form eylemi bölümünü istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Şimdi bu yöntemin dezavantajlarına bir göz atalım. Her şeyden önce, bu yöntemi kullanmak için sunucunuzun SMTP bağlantı noktası açık olmalıdır. Sunucunuzun sahibi değilseniz, bunu yapamazsınız. Barındırdığınız şirketin bu işlemi uygulamaması da doğrudur. Bunun nedeni, sunucuların ip adresleri üzerinden spam göndermek konusunda tereddütlü olması nedeniyle sunucunun bu bağlantı noktasını kapalı tutabilmesidir. Öte yandan, bu yöntemle gönderilen iletiler büyük olasılıkla kimlik doğrulama adımı atlamak ve sunucudan ayrılmak için spam kutusuna girer, bu nedenle ziyaretinizin gönderdiği iletilerden haberdar edilemezsiniz. Ancak öyle görünüyor ki bu yöntemi önermiyorum.

3. Gmail Smtp Bilgilerini Kullanarak Bir İletişim Formu Yaratın

Bu, sevdiğim ve en çok tavsiye ettiğim yöntem. Nitekim, spam dezavantajının üzerine yazıyoruz çünkü Gmail SMTP bilgileri ile giriş yapmış durumdayız. Oluşturduğumuz ikinci adımda .php dosyamızda birkaç küçük değişiklik yapacağız. Değişikliklerimizi yaptıktan sonra, kodu not defterine yapıştırıp gonder.php olarak kaydedin. Son olarak, PHP Mailer kitaplığını indirip, PHPMailerAutoload.php, class.phpmailer.php, class.pop3.php ve class.smtp.php’yi ana dizgimize (/ public_html /) yükledik. Hangisinde olduğunuz yorumlar bölümünde yardım isteyebilirsiniz. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım.