Yapay Zekanın Hayatımızdaki Etkisi

Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok alanda insanlar tembelliği yönelmeye başladı. Sürekli gelişen teknolojiyle sanayide, serviste ve özel hayatımızda bunlardan faydalanıyoruz. Eğer teknoloji şimdiden bu kadar arttıysa ilerleyen zamanlarda ne kadar artacağı gerçekten bilinemez. Bu değişikliklerin en güçlüsünün yapay zeka olacağı belli.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekayı bilim insanları, veri kullanarak, algı ve düşüncelerin makineler üzerinde kodlanması olarak tanımlıyor. Yapay zeka, problemlere insanlar gibi çözüm üretiyor. Aslında yapay zeka uzun süredir hayatımızda bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Google, Siri hayatta kullandığımız yapay zekalardan bazıları. Ray Kurzweil’e göre, bundan 35 yıl sonra en küçük bilgisayarlar bile tüm insanların toplam zekasını geçecek. Çünkü Google, Facebook, Tesla, Microsoft, Apple, Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri yapay zekayı geliştirmek için milyarlarca dolar para harcıyor.

Yapay Zekanın Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

Yapay zekanın bize sağladığı faydalar kuşkusuz tartışılamaz. Fakat aynı zamanda olumsuz etkileri de bulunuyor. Saat, araba gibi aletlerde kullanılan GPS sistemi yapay zekaya dayanıyor. İnsanların bir yeri sormaları tarih oldu. Artık GPS açarak aradıkları yeri hemen buluyorlar. Google gibi arama motorları organ ve yüzleri anında tespit edip önünüze sunuyor. Bu sistem için binlerce kod kullanılıyor.

Yapay zeka sadece hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp, sağlık alanında da insanlara kolaylık sağlıyor. Günümüzdeki yapay zekalar sizin sorununuzu tespit edip tedavi aşamalarında yardımcı oluyor. Gelelim olumsuz etkilerine. Filmlerde sürekli gördüğümüz bir konu vardır. Yapay zekanın insanları yok etmesi. Gelecekte böyle bir durum olabilir. Veya yapay zekanın kalitesi düşerse ülkeye ağır hasarlar verebilir. Mesela sağlıkta Al yazılımında bir hata ortaya çıkarsa, hastanın ölümüyle sonuçlanabilir. Veya silah sisteminde kullanılan Buggy Al yazılımı hata yaparsa ordu gereksinimleri karşılanmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir