Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay dosya sorgulama işlemleri internet üzerinden gerçekleştirilir. Böylece davanın hangi aşamada olduğu ve güncel durumu ile ilgili bilgi alınabilir. Sorgulama işlemi için kurumun kendi internet sitesi kullanılır. Ancak adli sicil kaydı sorgulama, dava dosyası sorgulama, bireysel başvuru sorgulama ve adli sicil kaydı doğrulama gibi Yargıtay işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekir. Şifreye alternatif olarak mobil imza, TC kimlik kartı, banka ve mobil imza bilgileri de işe yarayabilir. Giriş yapıldıktan sonra hizmetler kısmından Yargıtay seçilerek ya da arama sekmesine Yargıtay yazılarak doğrudan işlem sayfansa ulaşılabilir.

Yargıtay Dosyaları Nasıl Sorgulanır?

Yargıtay dosya sorgulamaları için www.yargitaycb.gov.tr internet sitesinde yer alan e-hizmetler kısmı kullanılır. Burada yer alan dosya sorgu sekmesine tıklanır ve uygun sorgulama seçeneğine tıklanır. Burada ziyaretçilere Yargıtay daire bilgileriyle, yerel mahkeme bilgileriyle, Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığı bilgileriyle ve Yargıtay ilk derece bilgileriyle sorgu seçenekleri sunulur. Tebliğnamenin tam metinin görmek isteyenlerin TC kimlik numarası ile cüzdan seri numarası bilgilerini girmeleri gerekir.

Yargıtay Yerel Mahkeme Bilgileri İle Dosya Sorgu

Yargıtay yerel mahkeme bilgileri ile dosya sorgulamak için yine aynı şekilde kurumun kendi internet sitesi kullanılır. İlk olarak il adı ve mahkeme türü seçilir, mahkeme sorgula sekmesine tıklanır. Ardından alt kısımda mahkeme, mahkeme esas numarası, mahkeme karar numarası, savcılık esas numarası gibi bilgiler girilerek sorgulama yapılacaktır. Kullanıcılar hangi sorgulama yöntemini ve bilgisini kullanacaklarına istedikleri gibi karar verebilirler. Bu sorgulamaların hepsi internet üzerinden gerçekleşmektedir. Sorgulamalar ücretsiz olup Yargıtay elektronik hizmetler arasında yer almaktadır. Böylece kuruma ait hizmetlerin daha etkin ve verimli kullanılması, hızlı şekilde sunulması amaçlanmaktadır. https://www.habernediyor.com/bilim-teknoloji/uyap-yargitay-sorgulama-h40176.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir